סוגי כלבי שירות

כלבי שירות לפוסט טראומה

לכלבי שירות יש יכולת אדירה לשנות את חייהם של מתמודדים עם פוסט טראומה. ליווי צמוד בבית ומחוץ לבית- אחד האתגרים הגדולים בהתמודדות עם פוסט טראומה הוא שהיה במרחב הציבורי (במיוחד במקומות רועשים והומי אדם). כלב שירות מעבר לתחושה של ביטחון יכול ליצור חיץ בין האדם לסביבה. התמודדות עם התקפי חרדה- כלב שירות יכול להתריע לפני התקף חרדה ולהרגיע. מחוץ לבית הוא גם ישמור על הביטחון האישי של האדם בזמן התקף. מענה בלילות- פוסט טראומה יכולה להוביל לקשיים בשינה: קושי בהרדמות, יקיצות בלילה, קושי לקום בבוקר ועוד. כלב שירות נותן מענה גם בלילה. הוא מרגיע, מדליק את האור אם יש סיוטים, מושך את השמיכה בבוקר כדי להוציא את האדם מהמיטה.

כלב שירות

כלבי שירות מוסדיים

כלבים אלה משתלבים במוסדות ציבור ומסייעים לצוות העובד במוסד לתת שירות למגיעים למוסד. לכל כלב יש מוביל עיקרי האחראי לרווחתו של הכלב ובדרך כלל הכלב גר בביתו. הכלבים מסייעים בהתמודדות רגשית של האנשים במוסד. כלבים אלו מסייעים לצוותים העובדים במוסד לא פחות מאשר למטופלים המקבלים שירות באותו מוסד. לעיתים קרובות, הכלבים יהיו באזורי הכניסה למוסדות הציבור ויעזרו בכניסה נעימה יותר. כניסה למוסדות אלו מלווה בצורך לעבור בידוק ביטחוני בכניסה. שימוש נוסף הוא במתן מענה פרטני ואף השתלבות כחלק מהצוות המטפל במוסד כפי שנהוג בבית החולים שיבא.

כלבי שירות לילדים עם אוטיזם ASD

בגילאים הצעירים ילדים על הרצף האוטיסטי יכולים להיעזר כלבי שירות יכולים לסייע בשמירה על בטחונו של הילד במרחב הציבורי – שלא ירוץ לכביש, שלא יעלם. כדי לעשות את זה ישנה רצועה משולשת שמחברת בין הילד, הכלב והמבוגר. ויסות ויסות ויסות – אחד הקשיים שמלווים ילדים על הרצף הוא חוסר ויסות חושי. 

ישנם דרכים רבות שבהן כלב שירות יכול לוסת ולהרגיע מצבים של חוסר ויסות – מגע עמוק שהכלב נותן (ע"י הנחת ראש, רגליים ואפילו את כל משקל גופו), משיכה של הכלב עם הרצועה יכולה להחליף את התחושה שמחפשים ילדים על ברצף בחוץ ע"י ריצה). קשיים בשינה – לא מעט ילדים על הרצף חווים קשיים בשינה (הם והוריהם) בעיקר בגילאים הצעירים. 

קושי שמתבטא בהרדמות בשעה מאורחת / יקיצות וחלונות ערות ארוכים באמצע הלילה/ יקיצות מוקדמות מאוד. כלב שירות יכול לעזור גם בכניסה למצב שינה (שיכול לנבוע מקושי לוסת את הגוף), בהקניית בטחון לילד בשעות הלילה, קריאה לעזרה ועוד. 

חרדות – ילדים על הרצף חווים מצבים של חרדה במצבים שונים. כלב שירות יכול לזהות מצבים אלו ולתת מענה רגשי ולהרגיע כמו גם לתת ביטחון צמוד ותמידי לילדים. כשאנחנו מדברים על נערים ונערות על הרצף שהם בתפקוד גבוה יחסית התרומה של כלב שירות יכול להיות משמעותית ביותר. 

מבחינת תפקוד ועצמאות הם יכולים להסתובב לבד וללכת למקומות ללא ליווי אבל מצבים של חרדה (שיכולה לנבוע ממצוקה, מחוסר ויסות, מבלבול או חוסר הבנה של מצב כלשהו) יכול להגיע במהרה למצב מסוכן עבורם. כלב שירות שמלווה אותם במרחב הציבורי יכול לעזור ולמנוע חלק ממצבים אלו ולתת למתבגרים אלו יותר בטחון ועצמאות מחוץ לבית.

כלבי התראה רפואית

אלו הם כלבים רגישים מאד לצורכי האדם אותו הם מלווים. כלבים אלה לומדים לזהות שינוי נראה לעין (כגון טיקים/ תנועות ידיים) או ריחות שונים אצל האדם אותו הם מלווים ולהתריע במידה ויש שינוי. לאחר ההתרעה ניתן ללמד את הכלבים לבצע פעולה שעוזרת לאדם להתמודד עם המקרה הרפואי.

אחד האתגרים המשמעותיים לאימון כלבי התרעה רפואית הוא הדיוק בתהליך האימון. על מנת שנוכל ללמד את הכלבים אנו נדרשים ללמוד היטב את המקרה בעזרת אנשי צוות רפואי ובעיקר להבין מהו אותו שינוי המתרחש אצל האדם וכיצד ניתן לבודד אותו על מנת להכשיר את הכלבים.

כלבים אלה משנים חיים לאנשים להם הם עוזרים ומונעים אשפוזים ומצבים מסכני חיים. כיום כלבים בעיקר מוכשרים לסייע לחולי סכרת, אפילפסיה, אלרגיות, מצבים של הפסקות נשימה.

כלבי שירות לסיוע פיזי

ישנם קשיים פיזיים שונים שכלב שירות יכול לתת להם מענה: נכויות פיזיות, מחלות כמו: פיברומיאלגיה, טרשת נפוצה, ניוון שרירים ועוד. קשיים אלו מאלצים את האדם להיות תלוי פעמים רבות באנשים אחרים ופה הכלב יכול לעזור בחלק מהדברים ולתת מענה תמידי וצמוד: סיוע חיצוני – למשל לפתוח מגירות, דלתות של ארונות/ מקרר, להדליק אור, להביא תרופה או אביזר כלשהו. שמירה על שיווי משקל – למשל בעת מעבר מהמיטה לכסא גלגלים, בעת הליכה בחוץ למתמודדים עם חולשה.

שמירה על מרחב אישי מחוץ לבית למתמודדים עם כאבים בגוף שחוששים ממגע עם אנשים ברחוב. תמיכה רגשית – התמודדות פיזית תמיד מביאה איתה התמודדות רגשית. כלב שירות מזהה מצבים של דכאון, תסכולים, חרדות ויודע לתת מענה כדי להרגיע ולווסת.

פתיחת שיחה עם נציג
זמינים גם בוואטסאפ
שלום,
נשמח לעזור לך, לחץ\י כאן ליצירת קשר בוואטסאפ
דילוג לתוכן